מה המשותף בין סקס, סיגריה ועוגת גבינה אפויה? 

זה בכלל מעליב להגיד שיש משהו משותף בין הסיגריה הדוחה, לבין סקס מענג ועוגה טעימה. אבל מי שמעשן יודע שהסיגריה הכי טובה היא זו שאחרי סקס.  

ועוגת הגבינה האפויה?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

היא לא תהייה כזו טעימה אם אחריה לא נשאף עשן ניקוטין לריאות ועדיף שיתלווה אליו גם טעם הקפה.

אז, איך הפכה הסיגריה הדוחה להיות מענגת ומהנה?

מסתבר, שניקוטין, כמו סקס ואוכל טעים, מעלה את רמת המוליך העצבי דופמין. ורמת דופמין גבוהה במוח נותנת הרגשה נפשית של רוגע, ריכוז, ביטחון עצמי והנאה כללית. אבל לא רק סקס, אוכל טעים וניקוטין מעלים את רמת הדופמין.  למעשה, כל דבר שגורם לנו הנאה ואושר עושה בדיוק את אותו הדבר.

אפשר לשיר, לרקוד, לטייל, לכבוש יעדים, ללמוד משהו חדש, להיות עם הנכדים, ללכת להופעה, להשתתף בתחרות, לשמוע בדיחה, להתאהב ולהגשים חלום. תחשבו על כל דבר שגורם ללב שלכם לחייך, ובעקבותיו רמת הדופמין תעלה.

רק, שיש הבדל משמעותי בין להרגיש את תחושת ההנאה שבאה בעקבות משהו פיזי שעשינו, שמשפיע על הגוף והנפש. לבין זו שמורגשת רק בנפש ואפילו לא צריך לקום בשבילה מהספה.

למעשה, ניקוטין אינו הסם הפסיכואקטיבי היחיד שמעלה את רמת הדופמין במוח. גם הרואין, קוקאין ואמפטמינים שנמצאים בסמי פיצוציות כמו נייס-גאי, מעלים את רמת הדופמין הרבה מעבר לנורמה שהייתה מוכרת לבני האדם בעבר. הטבע, גם נתן לנו כמה צמחים שיש בהם חומרים שמעלים את רמת הדופמין. 

אבל במהלך ההיסטוריה היו משתמשים בצמחים האלה בעיקר כדי לעזור בתהליכיי ריפוי.  כאשר רוגע, ביטחון והנאה כללית יכולים רק לסייע. למשל, האלקלואיד THC שנמצא בקנאביס ובחשיש, ואופיום שנמצא בצמח הפרג, מעלים את רמת הדופמין במוח ומסייעים בתהליכיי ריפוי

אבל, להבדיל מסמים נרקוטיים שאינם זמינים לכלל הציבור, הסיגריות זמינות לכולם בפיצוציות.

אז מה המשותף בין סקס, סיגריה ועוגת גבינה אפויה? 

 התשובה היא: הנאה שמאוד קשה לוותר עליה. למעשה, כל מעשן יודע שבמצבים מסוימים קל לוותר על סקס ועל ארוחה מאשר לוותר על סיגריה.

וזה קורה בגלל שהניקוטין מפעיל את שלושת הגורמים למוטיבציה האולטימטיבית להמשיך לעשן.

שזה אומר?

  1. להשיג הנאה שתמיד הייתה סביב סקס ואוכל.
  2. להימנע מסבל וכאב בדרך להשיגת ההנאה.
  3. חיסכון באנרגיה להשגת ההנאה (מאמץ פיזי, זמן וכסף).

רמת ההנאה הנפשית המושגת לאחר עישון סיגריה, גבוהה יותר מרמת ההנאה של אישה לאחר אורגזמה ומזו המורגשת לאחר שאוכלים משהו עשיר בסוכר, שומן ועמילן. רק שהחוויה הפיזית של אורגזמה, או של האוכל לא מורגשת ובמקומה נשארת רק החוויה הנפשית המדומה, של רוגע, ביטחון והנאה כללית שאליה מאוד קל להתמכר.

בגלל שההתמכרות לניקוטין ולהרגל לעשן הם שוליים. ומפני שההתמכרות האמיתית היא להרגשה הנפשית הטובה והמדומה שמושגת בעקבות עישון. ההרגשה הנפשית הטובה הזו גורמת לאדם ליפול במלכודת ההנאה של הסיגריה.

איך נוצרת המלכודת הזו?

אם נטייל בהיסטוריה של בני האדם, אפילו רק 100-200 שנה אחורה, נראה שההנאה הבסיסית של בני האדם הסתכמה בשני דברים בסיסיים – סקס ואוכל. ואם הזדמן והיה מספיק מזל, אז הוסיפו גם כוס שיכר.

וכדי להשיג את ההנאות האלה, האדם היה צריך לעבוד קשה ולקוות שהוא לא יפגע, יפצע ויסבול בדרך להשיג את היעד – הנאה מאוכל ומסקס. כך, שכל הזמן בני האדם חיפשו דרכים לקצר את הדרך להנאה. לעבוד פחות קשה, תוך כדי מזעור הסיכויים לסבול כדי שלבסוף נגיע ליעד, להנאה.

תהליך ההתמכרות מתחיל מה-DNA שמפעיל אינסטינקט פנימי. 

תראו, בני האדם, כמו חיות אחרות, עושים את מה שמתאים כדי להגשים את המהות הביולוגית של כל חיה נושמת – ליהנות, להתרבות ולשרוד. הגוף של כל היצורים החיים בנוי מגנים. אבל לא רק הגוף בנוי מגנים, אלא גם המוח. לכן, כל החוויות בחיים מנוהלות ע"י קוד גנטי.

לכל היצורים החיים יש אינסטינקטים שמנוהלים ע"י רשת עצבים. והאינסטינקטים האלה רגישים לכל מה שקורה בסביבה. אבל הנקודה החשובה כאן, שהאינסטינקטים המנוהלים ע"י רשת עצבים גורמים למה שאנחנו קוראים מחשבות.  

מפני כשהאינפורמציה שנשלפת מה-DNA, גורמת להחליט מהו הצעד הבא שצריך לעשות. בגלל שהכול קורה כמו סימפוניה של תגובות שרשרת. שמתחילה במערכת העצבים שגורמת למחשבה, שגורמת להרגשה שגורמת להתנהגות. וההתנהגות של בני האדם מצדיקה את העובדה שאנחנו שרדנו את התנאים על פני כדור הארץ.

מאוד קל להתמכר להרגשה נפשית טובה, לכן קשה להיפרד ממנה.

לאורך ההיסטוריה הטכנולוגיה, הקדמה והרפואה עזרו לנו לקצר את הדרך ליהנות, להתרבות ולשרוד.

פתאום, הגיעו חומרים פסיכואקטיביים כמו ניקוטין, והם זמינים לכולם בפיצוציות. וניקוטין משנה את האינסטינקטים הטבעיים שלנו, הטבועים ב-DNA.

האינסטינקטים האלה שמגיעים מהגנים, משנים את המחשבות, הרגשות ואת ההתנהגות כלפי הסיגריה.

כך, נוצר מצב שהסיגריה שולטת במחשבות, ברגשות ובהתנהגות. זאת הסיבה שכשמפסיקים לעשן, המחשבות על הסיגריה אינן מרפות. לכן, מרגישים געגועים אליה שמובילים לקריז ורצון לטפס על הקירות.

 הצורך והרצון לעשן אינו שונה מהצורך של הנרקומן בסם, או הצורך של בני האדם בסקס, אוויר ואוכל. כך הפכה הסיגריה לחברה הכי טובה והעישון הפך לצורך קיומי.

ומהי הסיבה ש-97% מהאנשים שמפסיקים לעשן חוזרים להרגל הממכר תוך פחות משנה אחת?

הסיבה שמאוד קשה להיגמל ממה שה-DNA, האינסטינקטים, המחשבות, הרגשות וההתנהגות שלנו אוהבים – רוגע, ריכוז, ביטחון עצמי והרגשת הנאה כללית.

ואם הצלחנו להשיג את זה בלי סבל וכאב, נהדר. ואם גם חסכנו זמן ואנרגיה, זה בכלל מעולה. מפני שהשאיפה הבסיסית של כל בעל חיים היא ליהנות, בלי לסבול ואם אפשר אז רצוי לקצר כמה שאפשר את הדרך להנאה.

זו המלכודת אותה המכנים "רק סיגריה אחת". והמלכודת נמצאת באינסטינקטים שלנו שמתפתחים מהחוויות ומהניסיונות שצברנו במהלך החיים ומאוחסנים בתת המודע. והזיכרונות והניסיון שלנו עם הסיגריה הם הכי טובים, נכון? 

מפני שבתמורה לעישון סיגריה מתקבלת הרגשה נפשית טובה של רוגע, ביטחון עצמי, ריכוז ותחושת הנאה כללית.

ואת ההרגשה הטובה הזו כולם רוצים לחוות. 

ומהי הדרך הטובה ביותר להחזיר לקדמותו את ה-DNA, האינסטינקטים, המחשבות, הרגשות ואת ההתנהגות לגבי הסיגריה?

הפרוטוקול המלא לגמילה מסיגריות עובד על חמשת השלבים שגרמו להתמכרות מלכתחילה. הפעם, במקום להעצים את ההתמכרות ולפחד. קודם משחררים את הפחד להיגמל ובונים אמונה שהפעם הגמילה תצליח, ורק אז זורקים את הסיגריה האחרונה. כך, שבפרוטוקול לגמילה מסיגריות קודם משחררים את כבלי העבדות לסיגריה עוד לפני שגמלים ממנה.

מהי הדרך שלך לחופש?

גלילה למעלה