למה מעשנים סיגריה מיד אחרי סקס?

אני לא מתכוון 10, 20, או 30 דקות אחרי סקס. אלא שמיד אחרי, עולה המחשבה המלחיצה לעשן סיגריה ולעשן אותה עכשיו.

לפני שאתן את התשובה המדויקת, הייתי רוצה להסב את תשומת לבכם לתופעה נוספת שמעלה את השאלה הבאה…

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

למה מעשנים סיגריה מיד אחרי ארוחה?

לא 10, 20, או 30 דקות אחריה. מפני שהמחשבה להדליק סיגריה עולה מיד אחרי סיום הארוחה. כאילו מה קרה, אי אפשר להמתין עד שהטעם הטוב יעלם ושהאוכל יתעכל? הרי ידוע שסיגריה משבשת את העיכול.

גם כשעישנתי, לא הבנתי למה צריך לקלקל את הטעם הטוב של האוכל עם הגועל של הסיגריה. אבל אז, זה בכלל לא הטריד אותי. הייתי חייב סיגריה אחרי סקס וארוחה, וזהו.

ובמיטה?

אם בת הזוג שלי גם עישנה, אז אחרי סקס שנינו היינו מדליקים סיגריה. 

ואם היא לא הייתה מעשנת?

המחשבה להדליק סיגריה לא הייתה עוזבת עד שהייתי קם ומדליק אחת.

אבל, תשובה לשאלה לא מצאתי. עוד רגע אסביר למה…

ואם זה קרה גם לך, יכול להיות שיעניין אותך לדעת למה החשק הבלתי נשלט לעשן סיגריה אחרי סקס לא עוזב עד שמדליקים אחת.

מפני שלשני המינים, דבר אחד בטוח ב-100%.

סקס גורם להנאה.

ואם כך?

היכן נכנסת הסיגריה והסירחון שאינו ארוטי בעליל, לחיוך הרחב וההנאה שבאה אחרי סקס, ואורגזמה?

ובכן, זה קורה בגלל שהאושר המורגש אחרי סקס לא מספק את המעשן.

כך, שצריך להדליק סיגריה כדי להרגיש יותר מאושר, וכדי להעצים את החוויה וההנאה. וזו גם סיבה שמעשנים מיד אחרי האוכל – מפני שההנאה מהאוכל הטעים אינה מספקת את המעשן, מפני שהוא רגיל לרמת הנאה נפשית גבוהה יותר.

ואנשים שאינם מעשנים נהנים באותה מידה מסקס ומאוכל. אבל הם מסתפקים בהנאה וברוגע שמתקבלים באופן טבעי אחריהם. והם מסוגלים ליהנות מהטעם הטוב שנשאר בפה אחרי ארוחה, מבלי לקלקל אותו בטעם המחריד של הסיגריה.

אני זוכר, כשהייתי נער בן 17-18 אנשים היו אומרים לי שנרקומנים מתחילים קודם עם סמים קלים לפני שהם עוברים לקשים. הם גם אמרו שעישון סיגריות מוביל לעישון סמים קלים ואחרי זה קל להתמכר לסמים קשים. 

אני לא בטוח שזה נכון, אבל המעבר בין סמים קלים לקשים מתרחש בגלל שהסמים הקלים כבר לא מביאים את התוצאה.

והתוצאה של סמים קלים כמו חשיש ומריחואנה?

רוגע, ביטחון עצמי וריכוז. תחושת הנאה ואופוריה, כאילו שמשיגים יעד. הרגשה שהכול בסדר. כמו אושר כללי שמציף את הגוף.

למעשה, את ההרגשה הזו מקבלים גם כשמשתמשים בסמים נרקוטיים כמו מורפין, קוקאין, הרואין, ואמפטמינים שנמצאים בסמי פיצוציות. אבל, צריך לשים לב לעובדה שהמחקרים מראים שאת אותה תחושה מקבלים גם מניקוטין.

ניקוטין נותן את אותה הרגשה נפשית כמו של מורפין, קוקאין ואמפטמין.

המחקר הוכיח שאנשים מכורים לאפקט שיש לניקוטין על המוח ועל ההרגשה הנפשית הטובה שמתקבלת כשמעשנים סיגריה.

וזו בדיוק הסיבה שמעשן אומר שהסיגריה מרגיעה אותו ושהוא אוהב לעשן. והסיבה שקשה להיגמל מהסיגריה היא שאוהבים את התחושה הזו, אפילו אם היא רק נפשית ולא מציאותית, לכן לא רוצים להיפטר ממנה.

אז למעשה, המעשן לא מכור לסיגריה, או לניקוטין, אלא להרגשה הטובה שמתקבלת בעקבות עישון.

אבל רגע, מחקרים מראים שאת אותה תחושה של רוגע, ביטחון עצמי והנאה מקבלים גם אחרי סקס ואוכל טעים. למעשה, המדע הוכיח למה תופעת ההשמנה הפכה למגיפה, ואתרי סקס ופורנו שולטים ברחבי הרשת.

התמונה הגדולה אינה ההתמכרות לסיגריה, למזון משמין, להימורים, לסקס, לקניות, לסמים ועוד.  אלא, הרצון האנושי לחוות איזון נפשי בין שמחה ועצב, בין רוגע לכעס ובין ביטחון לדיכאון. וכשאין איזון ויש יותר הרגשה נפשית שלילית, הגירויים הקיימים להעלות את ההרגשה הטובה מפתים וקל להתמכר אליהם.

הליצנים שמגיעים לבתי חולים הם דוגמה טובה. מפני שלהיות מאושפז בבית החולים גורם לדיכאון. וזה לא טוב לנפש האדם, ואינו מועיל לריפוי. ותפקידו של הליצן להעלות את המורל, להביא מעט שמחה וחיוך על פניו של החולה.

לדוגמה, מחקרים מראים שאנשים המגיעים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. חיילים קרביים, ואנשים עם נטייה לדיכאון יש סיכוי גבוה יותר להתמכר לסיגריות. מחקרים אלה מוכיחים מעל כל צל של ספק מדוע לאנשים שלא טוב בחיים יש נטייה מובהקת לפנות להתמכרות.

מפני שיש דבר חיובי בהתמכרות.  החומר הממכר, או הפעולה הממכרת – למשל קניות, הימורים, סקס ופורנו – גורמות לייצור מוגבר של דופמין במוח. ובתמורה לעלייה ברמת הדופמין מתקבלת תחושה של רוגע, ביטחון עצמי והנאה כללית.  למרות שכלום לא השתנה והחיים עדיין בזבל.

אבל לעשן אחרי סקס?

הרי סקס אמור להיות מענג ומהנה. אחרי סקס יש הרגשת אופוריה, ביטחון, התרגשות ושייכות. את זה כולם מחפשים בחיים, ורוצים לחוות שוב ושוב. סקס הוא דבר קיומי, כמו לאכול, לשתות, לישון, לעשות צרכים ולנשום.

אבל למעשה, גם הסיגריה הפכה למוצר קיומי שאי אפשר לחיות בלעדיו. מפני שהדופמין גורם לתחושת נפשית טובה. ואף אחד לא יכול לחיות בלי להרגיש מעט אושר בחיים… עדיף כבר להתאבד.

ומה קורה לנרקומן?
בגלל שהאושר המדומה שנגרם בזכות הסיגריות והסמים כבר לא מורגש, הנרקומן צריך יותר סמים חזקים רק כדי להרגיש שהוא עדיין בחיים.

וכשמעשנים סיגריה אחרי סקס התחושה הטבעית הטובה שמתקבלת לאחר אורגזמה אינה מספקת. וכדי להעצים את החוויה ולהרגיש יותר מאושרים ממנה, משתמשים בניקוטין שיעלה אותה באופן מלאכותי.

מפני שהסיבה היחידה שמעשנים סיגריות היא כדי להרגיש טוב יותר מהמצב הקיים. אפילו אם זו רק הרגשה נפשית מדומה ובחיים כלום לא השתנה.

וישנם שני מצבים, קיצוניים אחד לשני, שגורמים להדליק סיגריה כמה שיותר מהר. במצב הראשון, מדליקים סיגריה ואפילו מעשנים בשרשרת כשכועסים, שהעצבים נמתחים, כשרבים עם האישה וכשרוצים לתת לבוס סטירה.

במצב השני מעשנים כשטוב ושמח. כשנמצאים עם חברים עם בירה או קפה, אחרי ארוחה טעימה וכמובן שאחרי סקס.

ואני חושב שסקס צריך לקדש

מפני שאם יש כל כך הרבה הבדלים בין נשים וגברים, לפחות יש דבר אחד משותף לשני המינים. סקס ואורגזמה מביאים להנאה, לביטחון ורוגע לנשים, וגם לגברים.

כשבחנתי את הרגלי האכילה של אנשים ראיתי שחלקם אוכלים בחופזה כדי לסיים מהר ולהמשיך הלאה. וחלקם יושבים בנחת ואוכלים לאט ונהנים מכל ביס.

גם במיטה המצב אינו שונה בהרבה. יש כאלה שעושים סקס מהר ויש כאלה שלוקחים את הזמן ומתנים אהבה עם בן, או בת הזוג.

ועכשיו עולה השאלה: איך מעצימים את החוויה האינטימית והמינית עם בני הזוג מבלי להכניס למשוואה את סירחון הסיגריה? 

הריחות הנעימים של קטורת וכל מיני בסמים, האורות הרכים והעמומים, המוזיקה השקטה, המגע והתשוקה הופכים את חדר השינה למקדש האהבה. והחוויה במקדש הזה מביאה איתה עונג, ביטחון, קירבה, איחוד ושייכות לבן הזוג. ובעקבותיה מגיעה האורגזמה, הפורקן ושחרור העונג הפיזי והנפשי.

הצורך (בעיקר אצל נשים) להישאר חבוקים אחרי סקס מראה על הקרבה האינטימית הדרושה להשלמת החוויה המענגת של קרבה, שייכות וביטחון בבן הזוג.

זו חוויה אמיתית שמורגשת בגוף ובנפש.

ויש שאלה שכל מעשן צריך לשאול עכשיו: מדוע לשנות את החוויה בעזרת התחושה הנפשית המדומה שמביא ניקוטין ולא לתת לה להמשיך בדרך טבעית?

מהי הדרך שלך לחופש?

גלילה למעלה