למה להילחם בסיגריה עם כוח הרצון זה מתכון לכישלון?

מצד אחד, מעשנים יודעים שצריך כוח רצון חזק כדי להפסיק לעשן. אך, מעשנים גם יודעים שיום אחד הרצון לעשן רק סיגריה אחת החזיר אותם להתמכרות.

למעשה, אין אדם שניסה להפסיק לעשן ולא השתמש בכוח הרצון. 

זה קורה לכולם.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

מצד אחד, מעשנים יודעם שצריך כוח רצון חזק כדי להפסיק לעשן. אך, מעשנים גם יודעים שיום אחד הרצון לעשן רק סיגריה אחת החזיר אותם להתמכרות.

אז מזה בכלל כוח רצון?

כוח הרצון הוא כוח פנימי שמניע את האדם לבחור במעשים שלו. 

לרצון של האדם יש את הכוח החזק ביותר המשפיע על הפעולות שלו. הדרך היחידה של האדם לא לעשות משהו שהוא רוצה לעשות, היא רק ע"י זה שיש לו רצון אחר חזק יותר שגורם לו לעשות משהו אחר. ז"א, שאם מישהו מפעיל כוח רצון להיגמל מסיגריה ויום אחד מופיע כוח רצון לעשן סיגריה, וכוח זה חזק יותר מקודמו, אז הבן אדם יעשן.

כשנגמלים מסגריות ופתאום אחרי כמה חודשים, או אפילו אחרי שנה-שנתיים, בא רצון חזק לעשן (והסיבה לזה ממש לא חשובה), פשוט מסיגים סיגריה ומעשנים אותה. זה קורה לכל האנשים הפסיקו וחזרו לעשן.

אז, כוח הרצון הוא משאב פנימי מוגבל שקיים אצל כולם. יש מחקרים שמראים שכוח הרצון נחלש כמשתמשים בו פעם אחר פעם ברציפות.  

לדוגמה, אם משתמשים בכוח הרצון 10 פעמים ביום, כל יום כדי לא לעשן, כעבור תקופה קצרה כוח הרצון הולך ונחלש עד שבסוף לא עומדים בדחף וחוזרים לעשן.

לדברי ד"ר קלי מק'גוניגל, מאוניברסיטת סטנפורד, כוח הרצון הוא כמו שריר וגם הוא צריך לנוח ולהתאושש לאחר פעילות רצופה. ולכן, כוח רצון מותש היא הסיבה שנגמלים רבים אינם מחזיקים מעמד יותר מתקופה יחסית קצרה.

ויותר גרוע מיזה, ד"ר מק'גוניגל טוענת שכוח הרצון מתקשה לעשות כמה פעולות ביחד.  

ופה ראוי לציין, שכדי להיגמל מעישון סיגריות לתמיד צריך להיגמל משני דברים. האחד, גמילה מניקוטין והשני, גמילה רגשית מהדחף לעשן סיגריה.

אז, איך משתמשים בצורה נכונה בכוח הרצון?

למשל, בן אדם רוצה להוריד משקל ולהיכנס לכושר. הוא לוקח אחריות ומחליט לשנות הרגלים. בשביל להגיע למטרה, הוא צריך לקום מהמיטה שעה יותר מוקדם ולצאת לאימון כושר. צריך לשנות את התזונה ולעבור לבריאה יותר.

בחודש הראשון זה ממש קשה. לפעמים לא רוצים לקום מוקדם ולפעמים בא לחטוא באכילה. וכל פעם שזה קורה האדם משתמש בכוח הרצון ובכל זאת קם בבוקר לאימון ונמנע מאכילת דברים משמינים. ואם מידי פעם נופלים, אז קמים בחזרה וממשיכים בתכנית שהאדם מחויב לה.

אבל בגמילה מעישון לא משתמשים בכוח הרצון פעם ב… כשצריך לדחוף קדימה, אלא צריך להשתמש בו כול יום, כמה פעמים ביום. ובגמילה מעישון אין הנחות, אין ליפול מידי פעם.

 אין רק סיגריה אחת.

ומה לגבי הפתגם – אין דבר העומד בפני הרצון?

הפתגם הזה נכון כאשר כל כוח הרצון של האדם מרוכז רק בדבר אחד.  ואם הוא מופנה לגמילה מסיגריות באותו זמן הוא לא עומד על המשמר לגבי תזונה, למשל. ואז, שכמפסיקים לעשן מתחילים לעלות במשקל.

במילים אחרות, כשנעזרים בכוח הרצון להיגמל מדבר אחד, ישנה סבירות גבוהה שתהייה נפילה והתמכרות לדבר אחר.

בכל מקרה, בגמילה מסיגריות כוח הרצון משרת אנשים שעדיין לא החליטו מה הם רוצים לעשות.

ואם מישהו נעזר בכוח הרצון כדי להיגמל מסיגריות?

אז ברור שהוא לא הגיע להחלטה סופית. מפני שהוא עדיין לא סגור על זה ומתנהל בו קונפליקט פנימי. כך, שכוח הרצון משאיר אותו תלוי בין שמיים וארץ. 

ועוד דבר, הוא לא מחויב ב-100% לתהליך ולא יצר את התנאים שיסייעו לו בגמילה. וזה קורה כי האדם מתחיל את תהליך הגמילה מסיגריה עם פחד שמשהו לא טוב הולך לקרות ועם אמונה שהוא לא יצליח להיגמל.

אם אדם עושה משהו שמצריך שימוש בכוח הרצון זה אומר שהוא עדיין לא החליט מה הוא רוצה. מפני שאם המגיעים לידי החלטה הוויכוח הפנימי בינו לבין עצמו היה צריך להיגמר בלי שאלות מיותרות.

הרבה אנשים בוחרים להפסיק לעשן ובימים הראשונים לגמילה הם מוצפים בפחדים, שגורמים לתופעות לוואי המוכרות של תהליך הגמילה מסיגריות – לחץ, עצבים, חוסר ריכוז, דיכאון ועוד.  אנשים שרק הפסיקו לעשן לא בטוחים שיחזיקו מעמד ובאמת יוכלו להיפרד מהסיגריה לתמיד.

כשנעזרים בכוח הרצון, למעשה מקנאים במעשנים. מפני שעדיין מתנהלת מלחמה במוח שלהם בין הרצון להיגמל ובין הרצון לעשן. מפני שאם לא הייתה מתנהלת המלחמה הזו, האדם היה בטוח במיליון אחוז שהוא נגמל ולא חוזר לעשן. 

וכשאין את המלחמה במוח, אז גם לא מתגעגעים לסיגריה ולא מקנאים במעשנים.

ולמה זה קורה להרבה אנשים שמפסיקים לעשן?

בגלל שאף אחד לא סיפר להם על יכולתו המוגבלת של כוח הרצון להחזיק מעמד. זה קורה בעיקר כשאין החלטה מגובשת ויציבה וכשאין לאדם מחויבות להשלמת תהליך הגמילה.

ולסיכום: מעשנים צריכים גם לדעת על יכולתו המוגבלת של כוח הרצון להתמודד עם כמה מטלות באותו הזמן. 

מפני שבלי לדעת את זה, אז השימוש בכוח הרצון בתהליך הגמילה הוא מתכון בדוק לכישלון.

מהי הדרך שלך לחופש?

גלילה למעלה